Aktualności

27.05.2023

Instytut Książki na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie – sobotnie wydarzenia [zapowiedź]

Dziś trzeci dzień Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Odbywająca się w Pałacu Kultury i Nauki oraz na Placu Defilad impreza potrwa do niedzieli 28 maja. Bierze w niej udział blisko 500 wystawców oraz twórcy z Polski i czternastu innych krajów. Instytut Książki jest nie tylko patronem honorowym targów, lecz także przygotował szereg wydarzeń i współorganizuje festiwal „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”.

„Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie” – sobotnie spotkania

Gościem honorowym tegorocznych targów jest Ukraina. Instytut Książki wraz ze swym ukraińskim odpowiednikiem i Fundacją Historia i Kultura zorganizował festiwal „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”. Dziś w ramach festiwalu odbędzie się pięć spotkań, na które serdecznie zapraszamy:

  • godz. 14:00-14:55

Sala Kijów

Poezja jako terapia czasów nieuleczalnych – Hałyna Kruk i Barbara Gruszka-Zych

Prowadzenie: Paulina Subocz-Białek

  • godz. 15:00-15:55

Sala Kijów

Być kobietą w trudnych czasach – o literackich bohaterkach rozmawiają Kateryna Babkina i Martyna Bunda

Prowadzenie: Katarzyna Wójcik

  • godz. 15:00-15:55

Scena Plenerowa

Fantazja czy realizm, czyli o drogach oswajania rzeczywistości – Jurij Andruchowycz i Jakub Małecki

Prowadzenie: Krzysztof Koehler – zastępca dyrektora Instytutu Książki

  • godz. 16:00-17:20

Scena Główna

Jak pisać o wojnie: Perspektywa twojej wojny i wojny, na której jesteś gościem – Ievgenia Podobna, Tomas Forro i Paweł Pieniążek

Prowadzenie: Piotr Gociek

  • godz. 17:30-18:55

Scena Główna

Kultura pamięci: jak pamiętać o wojnach – Jakub Kiersikowski, Łukasz Adamski, Ostap Sływynsky oraz Oleksandra Matwiychuk (online ze Stanów Zjednoczonych)

Prowadzenie: Aleksandra Hnatiuk

Inne wydarzenia organizowane przez Instytut Książki

W dzisiejszym programie Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie znalazło się jeszcze jedno wydarzenie organizowane przez Instytut Książki – panel „Czytanie bez metryki – dyskusja o roli książki w życiu osób po 60. roku życia”. Weźmie w nim udział grupa ekspertów, wśród których znaleźli się dr Wanda Matras-Mastalerz, Łukasz Salwarowski, Dorota Olejnik, Teresa Fifielska-Nowak. Spotkanie, które odbędzie się w godzinach 14:00-14:55 w Sali Mickiewicza poprowadzi dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

Stoisko małych wydawców

W bezpośrednim sąsiedztwie targowego stoiska Instytutu Książki, na którym prezentujemy wydawane przez nas książki oraz czasopisma (m.in. „Twórczość”, „Nowe Książki”, „Literatura na Świecie”, „Topos”, „Dialog”, „Teatr Lalek”, „Teatr”) znaleźć można stoisko małych wydawców. Na stoisku swoją ofertę prezentuje siedem niewielkich oficyn: Wydawnictwo WEI, Paśny Buriat, Fundacja Evviva L’arte, Wydawnictwo Nowej Konfederacji, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Agencja Autorska PKB GROT oraz Fundacja Duży Format. Targowe stoisko Instytutu Książki połączone ze stoiskiem małych wydawców znajduje się pod numerem 124.

Więcej informacji o programie Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie można znaleźć TUTAJ.

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”.

Zadanie „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie” zostało zrealizowane ze środków budżetu państwa (w ramach środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Wartość finansowania i całkowita wartość zadania: 227 550 PLN.